ساق عروس

ساق عروس یکی از شیرینی های سنتی ما ایرانی هاست که دیگه کم کم داره ازلیست شیرینی های معروف حذف میشه و من تا حالا توی امریکا و توی  شیرینی فروشی ها ندیدم. اما برای من هنوز یکی از شیرینی های محبوب و مورد علاقه است.

ساق عروس خیلی شباهت به شیرینی ایتالیایی  کانولی داره . کانولی از خمیری شبیه به خمیر ساق عروس درست میشه ولی با این تفاوت که داخل کانولی با خامه پر میشه ولبه های کانولی با پسته٬ یا شکلات تزیین میشه . این خمیر خیلی اسون و ساده هست و میتونین از این خمیر برای درست کردن قطاب هم استفاده کنین.

ساق عروس با مخلوطی از پودر بادام وپودر قند پر میشه و دو طرف ساق عروس را به شیره غلیظ و به قوام امده میزنیم و بعد با پودر پسته تزیین میکنیم. فکر میکنم ساق عروس سنتی از مدلی که من درست کردم بزرگتر هست ولی به نظر من هر چه ساق عروس کوچکتر باشه سرو کردنش اسونتره مخصوصا برای مهمونی های بزرگ. ساق عروس هم ترد و شکننده است و هم خوش عطر و طعم .این شیرینی عالی است برای تابستون که میتونین بدون استفاده از فراماده کنید  

 برای درست کردن ساق عروس شما نیاز به استوانه های فلزی دارین که اگر از خارج از ایران زندگی مکنید میتونید از امازون بخرین. من نمیدونم که توی ایران هم پیدا میشه یا نه؟ اگر کسی میدونه میشه لطف کنید و اطلاع بدین؟

وقتی خمیر را دور استوانه ها میپیچید مطمئن باشین که خمیر از قد استوانه ها بلندتر نباشه 

این خمیر به اندازه ۳۰ تا ۴۰ ساق عروس میده ٬ البته تعداد بستگی داره به اینکه به چه اندازه ایی بیسکویت ها را برش بدین.

مواد لازم:

ارد ۱ و ۱/۲ پیمانه

بیکینگ پودر ۱/۲ ق چ

شیر ۱/۲ پیمانه

زرده تخم مرغ ۱ عدد٬ سفیده را هم لازم داریم برای چسپوندن خمیر

روغن مایع ۲ ق غ

طرز تهیه:

ابتدا ارد را با بیکینگ پودر مخلوط کرده و الک کنید

شیر٬ زرده تخم مرغ و روغن را داخل همکاره ریخته بهم بزنین تا خوب قاطی بشن٬  تمام ارد را یکدفعه اضافه کنید و بزنید تا خمیر از دور کاسه جدا بشه و به دور پروانه چرخ بپیچه٬ اگر خمیر یک کم شل و چسپناک بود یک کم ارد به دستتون بزنید که بتونین خمیر را به اسونی از چرخ در بیارین و در یک کیسه پلاستیک پیچیده و بزارین نیم ساعت در حرارات اتاق بماند

حالا میتونیم مواد بادام و شیره را تهیه کنیم

مواد لازم برای داخل ساق عروس

پودر بادام ۱۰۰ گرم

پودرقند ۱۰۰ گرم 

اسانس بادام ۱/۳ ق چ

شیره غلیظ گلاب ۲-۳ ق غ٬ برای درست کردن شیره ۱ پیمانه اب را با یک پیمانه شکر بجوشانید تا به دمای ۲۱۰ درجه فارنهایت  یا ۹۸ درجه سانتیگراد برسه بعد ۱/۴ پیمانه گلاب اضافه کنید و بزارین ۱ دقیقه بجوشه.

گلاب ۲ ق غ

تمام مواد را داخل همکاره ریخته و مخلوط کنید تا مواد مرطوب شده و دست به هم بده ولی مواد نباید خمیر بشه .مواد را در یک کاسه ریخته و کنار بزارین  سفیده تخم مرغ را در یک کاسه کوچک ریخته بزنید تا کف کند و با برس مخصوص غذا اماده نگه دارین

  تا حالا دیگه خمیر نیم ساعتی استراحت کرده و پروتین خمیر یا گلوتن استراحت کرده و ما میتونیم خمیر را به اسونی باز کنیم.

روی سطح کارتون کمی ارد بپاشین٬ خمیر را نصف کرده و به نازکی کاغذ و به شکل یک مستطیل پهن کنید. خمیر را به قد استونه های فلزی ببرین و خمیر را دور استوانه پیچیده و وقتی خمیر بهم رسید خمیر را با قیچی ببرید٬ با برس سفیده را دور خمیر مالیده و استوانه ها را در روغن داغ سرخ کنید تا خمیر طلایی رنگ بشه . استوانه ها را از روغن در بیارین ٬در ظرفی گذاشته و با دستمال اشپزخونه روغن اضافه را بگیرین. 

بیسکویت ها را با کارد اره ای  و به اندازه ایی مه دوست دارین ببرین. 

برای درست کردن ساق عروس

وقتی بیسکویت ها را بریدین و اماده کردین٬ داخلشون را با مواد بادام پر کنید و دو طرف ساق عروس را توی شیره فرو کنید فقط به اندازه ایکه مرطوب بشه بعد توی پسته بغلتونید . 

ساق عروس بهتره که همون روزیکه درست میشه سرو بشه و در یک ظرف در دار نگهداری بشه.

امیدوارم که از این دستور لذت ببرین و تا هفته دیگه که با دستوری دیگه میام دیدنتون شاد باشین

یادتون نره که این دستور را برای دوستای شیرینی پزتون هم بفرستین

ZoZoBaking4 Comments