مسقطی

امسال برای اولین بار من و حدود ۳۰ نفردیگر از نویسنده های وبلاگهای غذای ایرانی (که من براشون ارزش و احترام زیادی قایل میشم)  میخواهیم که مهرگان٬ این جشن کهن و دیرنه را با دستورهای اصیل غذای ایرانی جشن بگیریم. دستورهایی که نشانی از فرهنگ قدیمی و مردم مهمان نواز ایران است.

من براتون تهیه دستور مسقطی را در نظر گرفتم. یک دستورقدیمی٬ یک دسر خوشمزه و معطر برای بعداز ظهر پاییزی شما.  از وقتی که یاد میاد٬ مامانم برامون مسقطی میپزه و مسقطیش بین همه دوستان و فامیل مشهوره. دستورش خیلی ساده است و امیدوارم که شما هم دوست داشته باشن.  در کل مسقطی ازمخلوط نشاسته گندم و شکر درست میشه که طمع و مزه های متفاوتی داره. با اینکه اصل مسقطی از استان لرستان است ولی امروز مسقطی در شهرهای مختلف ایران درست میشه و سوغات معروف شهرهای سیرجان٬ کرمان٬ شیراز و تبریز است.  طمع و کیفیت مسقطی بستگی به کیفیت نشاسته گندم داره . مامانم میگه که مسقطی که قدیما درست میکرده بسیار شفاف بوده  و درست کردن مسقطی هم کلی آداب و رسوم داشته . اول اینکه نشاسته گندم را  خودشان در منزل درست میکردن. گندم را به مدت ۷-۱۰ روزخیس میکردنند  و هر روز آبش را عوض میکرنند ٬ بعد از ده روز گندم کاملا نرم بوده و قابل خرد شدن. آنها گندمها را از آب جدا میکردنند ومیریختن توی یک سینی تا خشک بشن.

امروز با اینکه من نشاسته گندم خونگی نداشتم ولی مسقطی بسیار خوشمزه و عالی بود و من نمتونم به یک لوز خوردن اکتفا کنم 🙂 امیدوارم که شما هم دوست داشته باشین و جشن مهرگان بر همگی شما عزیزانم مبارک

مواد لازم

نشاسته گندم ۱ کاپ
روغن گل آفتابگردان ۱ کاپ
شکر ۳ کاپ
آب ۱۰ کاپ
گلاب ۱/۳ کاپ
پودر هل ۲ ق غ
بادام خلال شده و بوداده ۵۰ گرم
پسته خرد شده به اندازه کافی٬ برای تزیین

طرز تهیه

در یک کاسه متوسط٬ ۵ کاپ آب را با نشاسته گندم مخلوط کرده تا نشاسته خوب حل شود٬آنرا کنار میگذاریم. شکر و ۵ پیمانه آب را داخل یک قابلمه متوسط ریخته و روی حرارت متوسط میگذاریم تا آب جوش بیایید.
حالا نشاسته حل شده و روغن مایع را به شکر اضافه کرده و بهم میزنیم. این مرحله حدودیک ساعت طول میکشد و در حالیکه نباید مرتب مایع را هم زد٬ باید مواظب باشین که مسقطی سر نرود و گه گاهی مسقطی را به هم بزنید. بعد که مسقطی غلیظ شد قابلمه را از روی شعله برداشته و گلاب و مغز بو داده بادام را اضافه کنید و خوب هم بزنید. پودر هل را ته ظرف مورد علاقه تون بپاشید وفوری مسقطی را ظرف کنید. دلیل اینکه پودر هل را داخل مسقطی نمیریزیم اینکه مسقطی کدر رنگ میشود و شفافیت خودش را از دست میده.
روی مسقطی را با پسته خرد شده تزیین کنید و با یک کارد تیز مسقطی را به شکل لوزی یا مربع ببرید. روی مسقطی را با سلفون ببوشانید. نکته مهم در نگهداری مسقطی این است که اگر مسقطی را در ظرف در بسته بذارید٬ حتما باید در یخچال نکهداری شود