تارت بادام و گلابی

 

تارت یکی از شیرینی های مورد علاقه منه٬ به جز اینکه خوشمزه است و میشه با مزه های مختلف درست کرد٬ خیلی هم زیباست. و چیزی که من خیلی راجب به تارت دوست دارم اینکه میشه هم تارت های یک نفری و کوچک درست کرد و هم تارت های بزرگ٫ بسته به مناسبت های متفاوت.

 باید بگم که برای من دوره تارت یکی از بهترین کلاسهای شیرینی پزی  بود٬ شاید برای اینکه وقتی من در ایران زندگی میکردم هنر تارت پختن در ایران چندان مرسوم نبود و برای من کاملا تازگی داشت٬ شایدم برای اینکه تارت را میشه در مناسبت های مختلف استفاده کرد از پیش غذا گرفته تا دسر.

خمیری که برای تارت برای دسر استفاده میشه خیلی شبیه به خمیر پای هست ولی با این تفاوت که خمیر پای معمولا شکر نداره ولی خمیر تارت ممکنه که شیرین باشه. خمیرهای تارت از جمله خمیر سوکره و خمیر سابله هر دوشون با شکر تهیه میشن ولی خمیر سوکره چون با زرده تخم مرغ درست میشه چندان ترد نیست ولی خمیر سابله چون کره زیادی داره خیلی لطیف و ترد است. ما امروز برای این تارت بادام و گلابی از خمیر سوکره استفاده میکنیم. اگر گلابی میوه مورد علاقه تون نیست ٬ شما میتونین این تارت را با میوه های دیگراز جمله سیب٬ گیلاس و توت فرنگی هم درست کنین.  

خمیر سوکره / Páte Sucrée

مواد لازم:

ارد مخصوص شیرینی ۲۰۵ گرم  (از اردی استفاده کنین که پروتئنش کم باشه )‌

پودر قند ۸۸ گرم

بیکینگ پودر ۱/۲ ق چ

کره ۹۲ گرم ٬ سرد و خرد شده

زرده تخم مرغ ۱ عدد ٬ اگر تخم مرغ هاتون کوچکه ۲ تا زرده تخم مرغ

پودر بادام ۴۲ گرم

کمی نمک

وانیل یک ق چ

طرز تهیه:

ابتدا ارد و بیکینگ پودر٬ پودر بادام و پودر قند را با هم الک کنید و در یک کاسه متوسط بریزین٬ کره خرد شده و وانیل را اضافه کنید و با هم زن برقی و با سرعت متوسط بزنید تا خمیر بصورت گلوله گلوله دربیاد٬ زرده تخم مرغ را اضافه کرده و به هم زدن ادامه بدین تا یک خمیر بدست بیارین ولی مواظب باشین که زیادی خمیر را هم نزنین که به روغن بیاد.

خمیر را دریک کیسه پلاستیکی به مدت ۴ ساعت در یخچال بزارین. تا خمیرمون استراحت میکنه٬ بریم سر درست کردن مواد داخل تارت

کرم فرانجیپانه / Frangipane

 این کرم که با مخلوطی ازکرم بادام و کرم شیرینی درست شده٬ یکی از کرمهای معروف شیرینی پزی فرانسوی است و داخل نانهای شیرینی مثل کواسان و انواع تارت ها و کیک ها استفاده میشه. برای این دستور٬ ما مخلوط پودر بادام و کره و شکر را به کرم شیرینی اضافه میکنیم. من قبلا از کرم شیرینی برای درست کردن  تارت موز استفاده کردم. که شما میتونین از دستورکرم شیرینی تارت موز برای درست کردن این کرم استفاده کنید. برای درست کردن کرم فرانجیپانه ما هر اندازه که کرم شیرینی داشته باشیم دو برابرش کرم بادام لازم داریم.  اگر یادتون باشه کرم شیرینی را به تنهایی نمی تونین در فریزر نگهداری کنید ولی وقتی که کرم شیرینی را با کرم بادام مخلوط کنید و کرم فرانجیپانه را درست کنید به راحتی میتونین این کرم را فریز کنید.

کرم بادام: 

مواد لازم:

کره ۲۶۴ گرم ٬ به حرارات اتاق 

شکر ۲۶۴ گرم 

تخم مرغ ۱۲۰ گرم یا یکی و نصفی 

پودر بادام ۲۶۴ گرم

رام یا وانیل یک ق چ (پیمانه ) 

آرد شیرینی ۸۱ گرم 

اول مطمئن باشین که تمام مواد به دمای اتاق باشن

کره٬ و شکز را در داخل همزن برقی و با پره بادکنکی ( راستش من نمیدونم این اصطلاح درست هست یا نه از روی اینترنت پیدا کردم ) هم بزنید تا به شکل کرم در بیاد و نرم بشه 

یواش یواش تخم مرغ را اضافه کنید و بعد از ان پودر بادام ٬ ارد و وانیل یا رام را اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط بشه 

برای درست کردن کرم فرانجیپانه شما به  ۳۳۵ گرم کرم بادام و ۱۶۶ گرم کرم شیرینی نیاز دارین 

وقتی هر دو کرم اماده شدن این دو کرم را با هم زن و با سرعت متوسط و با پره بادکنکی مخلوط کنید که به یک کرم یکدست تبدیل بشه 

این کرم را شما میتونید تا ۵ روز در یخچال نگه داری کنید یا تا سه ماه دریک ظرف در بسته در فریزیر قرار بدین

کرم شیرینی:

آرد ۲ ق غ

شکر ۱/۲ پیمانه

پودر نشاسته ذرت ۲ و ۱/۲ ق غ

تخم مرغ ۲ عدد

نمک یک ذره

شیر ۲ پیمانه

کره ۶ ق غ ( تقریبا اب شده) 

وانیل ۲ ق چ 

طرز تهیه: 

شیر را در یک قابلمه دسته دارو متوسط با حرارت ملایم به جوش بیارین ٬ تا شیر جوش میاد در یک کاسه ضد حرارت یا پیرکس ٬ همه مواد را به جز شیر با هم مخلوط کنید. شیردر حال جوش را با ملایمت و کم کم به مواد دیگه اضافه کنید در حالیکه سریع مواد را با همزن دستی هم میزنید. نکته مهم اینجا اینکه چون شیر داغه و حرارات شیر باعث پخت تخم مرغ میشه٬ اگر سریع هم نخوره تخم مرغها دونه دونه میشه و کرم صاف و خوبی به دستتون نمیاد . البته اگر دونه دونه هم شد٬ می توانید بعد از پخت کرم را از صافی رد کنید . بعد که نصف شیر را به تخم مرغها اضافه کردین٬ تمام مواد را با هم مخلوط کنید ودر قابلمه بریزین و به روی حرارت برگردونین تا مواد غلیظ بشه و به جوش بیاد . بازم نکته مهم اینکه مواد را مرتب هم بزنید تا ته قابلمه نسوزه . وقتی مواد به جوش امد٬ از روی حرارت برداشته و وانیل و کره را اضافه میکنیم و خوب با همزن دستی هم میزنیم

 

درست کردن تارت 

خمیر تارت را به قطر کمتر از یک سانت پهن میکنیم و به شکل دایره قالب میزنیم٬ اگر شما تارت درست کردن را دوست دارین حتما  این قالب ها را تهیه کنید چون خیلی به بردیدن خمیر تارت کمک میکنه. وقتی خمیر را به شکل دایره و به اندازه دور کف قالب های تارت بردید با کاردک خمیر را به  قالب تارت منتقل کنید و دورخمیر را با انگشت هاتون صاف کنید.

 من از قالب های یکنفری استفاده کردم و چون این خمیررا به اسانی میشه در فریزر نگه داشت من فقط سه تا تارت درست کردم وبقیه خمیر را در فریزر گذاشتم ولی شما اگر بخواهین میتونین یک تارت ۲۳ اینچی درست کنین . اصولا برای اینکه اندازه تارت ها با هم یکسان باشه بهتره که خمیر را وزن کنید مثلا برای تارت های کوچک شما به ۴۰ تا ۵۰ گرم خمیر نیاز دارین و برای تارت های بزرگ حدود ۳۰۰ گرم. 

حالا با یک قاشق غذاخوری مقداری از کرم فرانجیپانه داخل تارت ها بریزین بطوری که ۲/۳ قطر تارت با کرم پر بشه٬ روی کرم حلقه های سیب یا گلابی را با کمی فاصله بچینید و تارت ها را در داخل فر گذاشته و با حرارت ۱۷۵ درجه به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بپزید

این مدل تارت خیلی خوشمزه تر میشه اگر یک شب در یخچال بمونه و بعد سرو بشه. قبل از سرو کردن شما میتونین روی تارت ها را با کمی پودر قند تزیئن کنید و بعد نوش جان کنید.

امیدوارم که این دستوربراتون هیجان انگیز باشه و باعث بشه که شما  برای دوستان و فامیلتون یا حتی برای خودتون شروع به پختن کنید٬ برای اینکه به نظر من هیچ دسری خوشمزه تر از اونی  که در خونه پخته بشه نیست.

دوستتون دارم و براتون هفته خوشی ارزو میکنم.