نان پر

Feathercookies-2.jpg

نان پر یکی از شیرینی های مورد علاقه منه هم بخاطر اینکه خیلی عالیه با چای و هم به دلیل داستانی که مادر راجع به این شیرینی بهم گفته. نان پر یک شیرینی قدیمی است که مخصوص کرمانه. این شیرینی مال زمانهای خیلی قدیم که هنوز خانه ها فر نداشتند و هزاران جور قالب ها و مهرهای شیرینی موجود نبوده. خانمهای کرمانی از وسایلی که در دست داشتند استفاده می کردند و روی این شیرینی ها را با نوک پر تزیین میکردن و به همین دلیل به این شیرینی نان پر گفته میشه.

Feathercookies-6.jpg

مواد لازم: 

آرد ۳۷۵ گرم یا دو پیمانه

پودر قند ۱۵۰ گرم یا ۱ و نصف پیمانه 

روغن جامد ۲۰۰ گرم یا ۲ پیمانه 

زرده تخم مرغ ۲ عدد

زعفران اب شده

پسته خرد شده برای تزیین ۵۰ گرم

طرز تهیه:

فر را با حرارت ۳۲۵ درجه فارنهایت یا ۱۶۵ درجه سانتیگراد برای فر کانوکشن و ۳۵۰ درجه فارنهایت یا ۱۷۰ درجه سانتیگراد برای فر معمولی٬ گرم کنید

دو عدد سینی را با کاغذ مخصوص شیرینی پزی بپوشانید. با استفاده از همه کاره پودر قند و روغن را با هم مخلوط کنید تا نرم و کرم مانند بشه٬ زرده تخم مرغها را اضافه کنید و باز هم بزنید و در اخر آرد و هل را اضافه کنید و مخلوط کنید تا خمیر نرمی دست بیاد.

اگر لازم شد خمیر را از چرخ در بیارین٬ روی سطح کارتون کمی ارد بپاشید و خمیر را با دست ورز بدین تا خمیر کاملا نرم باشه و دست بهم بده. خمیر را نصف کنید و نصف را لا به لای پلاستیک بزارین که خشک نشه٬ کمی آرد پاشیده و خمیر را به اندازه نیم سانت پهن کرده و با قالب دلخواه قالب زده و نان ها را در سینی بچینید. اگر دوست دارید می توانید روی بیسکویت ها را با چنگال یا یک پر سوراخ سوراخ کرده و بعد با زعفران آب شده تزیین کنید و در آخر با پسته تزیین کنید. سینی را در فری که از قبل گرم شده بگذارید  به مدت ۱۰-۱۲ دقیقه یا تا زمانیکه دور بیسکویت ها طلایی بشن بپزید. بگذارید سرد شوند و در یک ظرف در دار به مدت ۲ -۳ هفته در جای خنک نگه دارید.