بیسکویت چرخی

الان که من دارم اینو مینویسم٬ داریم روزهای آخر سال ۹۳ را سپری میکنیم و من دارم فکر میکنم که آیا این سالی که گذشت براتون سال خوبی بود؟ آیا به اندازه کافی خنده روی لباتون بود؟ آیا تا آنجا که تونستین به عزیزانتون عشق ورزیدین ؟ آیا تا آنجایی که ممکن بود از بودن با خانواده تون لذت بردین ؟ امیدوارم که همینطور بوده باشه

.

امسال برای من سالی بود پر از تجربه ودرس گرفتن.  از اول سال میدونستم که باید روی دو تا مسئله کار کنم یکی بودن با فامیلم و یکی روی ذوذوبیکینگ و فضایی را درست کنم که باعث تشویق همه به شیرینی پزی بشه. میدونستم که باید ساعتها توی آشپزخانه باشم٬ شیرینی بپزم ودستورهامو به مرحله بالاتر و بهتری برسونم٬ تدریس کنم و این هنر زیبا را به علاقه مندان شیرینی پزی بیاموزم. میدونستم که بعضی روزها به خودم و تصمیم هایی که گرفتم شک خواهم کرد. میدونستم که روزهای سختی در پیش خواهم داشت و از یک سری چیزها باید بگذرم تا بتونم برای خودم کار کنم وحقوق بگیر نباشم.  ولی هیچ وقت نمی دونستم و حتی تصور هم نمیکردم که شما و حمایتتون اینقدر به من انرژی بدین ,انقدر باعث خوشحالی من بشین. شما با نوشته ها تون ٬ با دوست داشتن پست ها و عکسهای توی اینستگرام٬ با ایمیل دادن هاتون منو بی نهایت شاد میکنین. من براتون همه این خوشی٬ شادی و دلگرمی را که به من دادین آرزو میکنم و دوستتون دارم .

 قبل از اینکه بریم سر دستور٬ باید بگم که این دومین سالی است که من و چندین دوست و هنرمند ایرانی در سرتاسر جهان برای جشن نوروز دستور مینویسیم . در پایئن این صفحه شما میتونین لیست همه بلاگ ها را ببینید.

نان چرخی  

نان چرخی یکی از شرینی های سنتی ایرانی / کرمانی است که با استفاده از یک تیغ مخصوص و چرخ گوشتی درست میشه. این بسکویت که بسیار ترد و شکننده و خوش طمع است مخصوصا برای عید پخته میشه و یکی از شیرینی های دوست داشتنی منه. اگر شما وسیله لازم برای درست کردن این بیسکویت ندارین به آسانی میتوانین از قالب های مخصوص شیرینی و به هر شکلی که دوست دارین بیسکویت ها را در بیاورین.

مواد لازم:

پودر قند ۷۵ گرم 

روغن جامد ۱۲۵ گرم 

زرده تخم مرغ ۱ عدد

هل یک قاشق چایخوری

آرد سفید ۲۵۰ گرم

بیگینک پودر ۱/۸ قاشق چایخوری ( به آرد اضافه کنید) 

 شیر ۳۷ گرم 

طرز تهیه:

ابتدا روغن و پودر قند را در یک کاسه متوسط ریخته و با هم زن برقی با پره معمولی ( نه با پره تخم مرغ زن ) بزنید تا بصورت یک کرم نرم و لطیف در بیاید. زرده تخم مرغ و هل را اضافه کنید و به زدن ادامه دهید.  حالا آرد را (که با بیکینگ پودر قاطی کردید ) یک در میان با شیر به دو قسمت به مایه اضافه کنید. با آرد شروع کنید و با ارد هم تمام کنید.

بهم بزنید تا یک خمیر نرم و لطیف بدست بیاید ولی مواظب باشین که اگر خمیر را زیادی با همزن بزنید٬ خمیر به زوغن میاد و اصلا خوب نیست.  

این خمیر احتیاجی به استراحت نداره٬ به محض اینکه آماده شد میتوانید از چرخ رد کرده و در سینی که با کاغذ شیرینی پوشانده شده بچینید و با حرارات ۱۷۵ درجه به مدت ۱۰-۱۲دقیقه یا تا زمانیکه دورشون طلایی بشه بپزید. بعد از پخت بذارین بیسکویت ها کاملا خنک شوند بعد در یک ظرف در دار و در جای خنک ( ولی نه پخچال بدلیل اینکه روغن بیسکویت میبنده و جالب نخواهد بود)  نگهداری کنید. 

نوروزتان مبارک عزیزان :)‌

ZoZoBaking8 Comments