لطیفه

بعد از سفر اخیرم به ایران و دیدارم از شیرینی فروشی های ایران مخصوصا گل گندم٬ من خیلی علاقه مند شدم به یاد گرفتن شیرینی های محلی شهرهای دیگه از جمله شیراز٬ اصفهان٬ یزد و غیره...و تصمیم گرفتم که همه را یاد بگیرم٬ امتحان کنم و بپزم. و وقتی خوب یاد گرفتم دستورش را با شما در میون میذارم :) 

در نتیجه ممکنه که من هر هفته نتونم یک دستور براتون بذارم ولی در عوضش دستورهایی که میذارم مطمئن خواهند بود. دوستای روی اینستگرام میدونند که من دو هفته است دارم عکسهای لطیفه میذارم و امروز بالاخره میتونم دستورش را براتون بذارم ...نکته مهم در درست کردن این شیرینی لطیف و خوشمزه اینکه موادتون خیلی خیلی خوب باید زده بشه تا اینکه اول بوی خمی تخم مرغ را نده و دوم اینکه لطیفه ها هم کمی پف کنند و خوش شکل از آب در بیان. 

برای درست کردن لطیفه حتما یک قیف شیرینی پزی و دو شماره ماسوره احتیاج دارین ٬ که من متاسفانه نمیدونم در ایران چه شماره هایی به جاش استفاده میشه ولی من براتون لینکشو میذارم که خودتون ببینید ماسوله ویلتون م ۱ و ماسوله ۸۰۴ 

مواد لازم: 

ةخم مرغ ۳ عدد٬ جدا کنید و به حرارت اتاق برسانید

پودر شکر ۸۵ گرم ٬ الک شده و وزن را نصف کنید

آرد سفید ۷۰ گرم٬ آرد را با آرد ذرت و بیکینگ پودر الک کنید

آرد ذرت ۲۵ گرم

بیگینگ پودر ۱/۴ ق چ

وانیل۱/۲  ق چ ٬ سعی کنید از پودر استفاده کنید

پودر قند برای روی لطیفه به اندازه کافی

خلال پسته به اندازه کافی

خامه قنادی  ۲ و نیم پیمانه ٬ اگر شما در ایران این شیرینی را درست میکنید. ولی اگر در خارج از ایران هستید از دستور انگلیسی درست کردن خامه استفاده کنید.

طرز تهیه:

فر را با حرارت ۲۰۰ درجه گرم کنید. دو تا سینی را با کاغذ شیرینی پزی بپوشانید و کنار بزارین

زرده ها را با نصف پودر قند که الک شده باشه بزنید تا غلیظ شود و کش بیاید

سفیده ها را بزنید تا به مرحله ای برسن که کف کرده باشه ولی هنوز از نوک پره های هم زن میریزه ٬ درجه هم زن را کم کنید و پودر قند الک شده را کم کم  اضافه کنید ٬ بعد سرعت را زیاد کرده بزنید تا سفیده ها براق بشن و از هم زن نریزن. برای یاد گرفتن اینکه چطوری یک مرنگ عالی درست کنین این مقاله را بخونین 

سفیده ها را کم کم به مخلوط زرده اضافه کنید وآرام آرم  با لیسک هم بزنید که پفش نخوابد .بعد  مخلوط آرد الک شده را کم کم اضافه کنید و ملایم هم زنید که کاملا  مواد قاطی شود وهیچ خط سفیدی در مایع نباشه٬ که خطهای سفید نشونه اینکه سفیده ها هنوز خوب با زرده قاطی نشده.

نصف مواد را در قیف شیرینی ریخته وبا فاصله ۴ سانت از همدیگر در سینی و به گردی که دلتون میخواد مایع را بریزین .برای ریختن دستتون را مستقیم بگیرین و کیسه را فشار بدین تا پهنای لازم بدست بیارین بعد فشار دستتون را کم کنید و با حرکت دورانی قیف را بردارین ( امیدوارم یکی از این روزا براتون یک ویدئو کوچک درست کنم :)

بعد از اینکه تمام مواد را ریختین٬ پودر قند مفصل روی بیسکویت ها بپاشید به حدی که تمام روی بیسکویت پودر قند باشه ...چون بیسکویت ها آبدار و شلن تمام پودر قند را به خودش میکشه در نتیجه باید دو تا سه بار این کارو تکرار کنید.

در فر بذارین به مدت ۷-۸ دقیقه ٫ خوب این یکی از مراحل مهمه این شیرینی است و خواهش میکنم وقتی که سینی را توی فرگذاشتین ...مطمئن باشین که تلفن نزنین٬ با بچه هاتون ورد تکلیف مدرسه انجام دادن نشین و تمام حواستون را بذارین به فر....چون حرارت زیاده ٬ این بیسکویت به یک چشم هم زدن میسوزه.

سینی را که از فر در آوردین بذارین خنک شه و لای بیسکویت ها خامه بریزین و دور خامه را با کمی خلال پسته تزیئن کنین... این بیسکویت تا دو تا سه روز در یخچال  میمونه. لذت ببرین.

ZoZoBaking2 Comments