کیک خرمالو با هل

امروز آخرین روز ماه اکتبره و هوا همچنان ناجوانمردانه گرمه٬ تابستان امسال بیش از حد طولانی شده و اصلا لذتبخش نیست.  ...من آرزوی پاییز رو دارم٬ پاییزی که صبحهاش سرد باشه ٬ پاییزی که پختن شیرینی و فر روشن کردن مزه بده٬ پاییزی که وقتی یک استکان داغ چایی یا قهوه را توی دستتات میگیری احساس گرمای خوبی به بدنت بده...

با این حسرتها من این کیک خرمالویی پاییزی را  دیروز پختم. برعکس تابستون که من بیشتر اوقات کیک های اسفنجی یا شیفان درست میکنم که سبک هستن و مدل درست کردنشون زدن زرده و سفیده جدا از هم هست٬  برای زمستان یا پاییز ( حالا من وانمود میکنم اینجا الان پاییز شده :)‌ من از کیک هایی که غلیظتر هستن و مدل درست کردنشون مخلوط کردن مواد خشک با تر هست استفاده میکنم. این کیک هم با طرز تهیه ساده اش و با قاطی کردن طعم خرمالو با ادویه های مختلف مثل دارچین٬ هل و جوز یک کیک عالی است برای دسر بعد از شام یا برای عصرانه با یک فنجان کافی.

 این دستور یک کیک بزرگ ۲۳ سانتی درست میکنه یا اینکه دو تا کیک ۱۵ سانتی. ولی من عاشق کیک های کوچک هستم هم خیلی شیکترن و هم اینکه من میتونم کیک های دیگه را فریز کنم برای زمانیکه مهمون دارم چون من و بیل زیاد شیرینی برامون خوب نیست  ...هاها:)‌

مواد لازم برای تزیین روی کیک

آرد ۱/۲ پیمانه

شکر ۱/۲ پیمانه

کره ۱/۴ پیمانه٬ سرد و چهارگوش چهارگوش خرد شده به اندازه نخود

پودرهل ۱ ق چ

 ابتدا آرد٬ هل٬ و شکر را با هم مخلوط کنید٬ کره خردشده و سرد را به آرد اضافه کنید و با چنگال یا با کاردک مخصوص شیرینی* (عکسشو میذارم ولی نمیدونم اسمش دقیقا به فارسی چیه  ) مواد را با هم مخلوط میکنیم. نکته مهم اینکه اینکار را با دست نکنید چون ما نمیخواهیم که کره آب بشه. این مواد باید گلوله گلوله باشه و یکدست و نرم نباشه . این مواد را در یک کاسه بزارین و در یخچال قرار بدین. تا بعدا قبل از اینکه کیک را داخل فر بذاریم ازشون استفاده میکنیم.

مواد لازم برای کیک

 آرد ۲ پیمانه

بیکینگ پودر ۲ ق چ

جوش شیرین ۱/۲ ق چ

اندکی نمک

جوز ۱/۴ ق چ

دارچین ۱/۲ ق چ

زنجبیل ۱/۴ ق چ

کره ۱/۲ پیمانه٬ نرم شده و به حرارات اتاق

۱ پیمانه شکر

 ۲  تخم مرغ بزرگ

۱ پیمانه خامه ترش

وانیل ۱ ق چ

گردو خرد شده ۱/۲ پیمانه ٬ اگر دوست داشته باشین

خرمالو له شده ۱ پیمانه ٬ حدود ۴ تا ۵

آرد ۱ پیمانه

شکر قهوه ای ۱/۴ پیمانه

طرز تهیه

برای این کیک از خرمالوی کاملا رسیده استفاده کنید٬ خرمالوها را پوست کرده و با چنگال یا با دست خرمالو ها را له کنید. اگر دوست داشته باشین میتونین از همه کاره برای این کار استفاده کنید٬ ولی من دوست دارم که ریشه های خرمالو در کیک دیده بشه و یک رنگ نارنجی قشنگ به کیک بده. حالا شکر قهوه ای و ۱ پیمانه آرد را به خرمالوهای له شده اضافه کنید و با چنگال مخلوط کنید. این مواد را هم بزارین توی یخچال تا موقع گذاشتن کیک در فر

حالا فر را به حرارت ۱۷۰ درجه گرم کنید

قالب هاتون را حاضر کنید و ته قالب ها یا قالب را با اسپری یا روغن چرب کنید و با کاغذ مخصوص شیرینی پزی بپوشانید٬

در یک کاسه بزرگ آرد٫ نمک٬ جوش شیرین و بیکینگ پودر و ادویه ها را با هم مخلوط کنید. و کنار بذارین

در کاسه مخصوص همزن برقی یا هر کاسه دیگه و با همزن برقی کره و شکر را با سرعت متوسط  بزنید تا کره و شکر خوب مخلوط شده و مثل کرم نرم شود حدودا برا ۱۰ ثانیه. تخم مرغ ها را دونه دونه اضافه کنید و خوب بهم بزنید. حالا وانیل را اضافه کرده و سرعت همزن را کم میکنیم. حالا مواد خشک  و خامه ترش را یک درمیان به مایع تخم مرغها اضافه میکنیم از مواد خشک شروع کنید  بعد یک مقداری خامه بریزین ٬ بعد آرد و بعد خامه و در آخر با ارد تموم کنید. در این مرحله شما یک مایع کاملا غلیظی بدست آوردین  دیگه زدن لازم نداره.

مواد دیگه را از یخچال بیارین و کنار دستتون بذارین که مواد را داخل قالب ها بریزیم.

اول یک مقدار ٬ به اندازه نیم سانت از مواد ته قالب ریخته و روش را صاف کنید٬ اینکار را به دلیل این انجام میدیم که میو ها به ته قالب نچسپه و کیک به آسونی از قالب جدا شه٬ و در ضمن یک حالت دو رنگی هم به کیک داده میشه. حالا خرمالو را به مایع کیک اضافه کنید و با لیسک هم بزنید تا قاطی بشه و داخل قالب بریزین٬ یادتون باشه اگر از چند تا قالب کوچک استفاده میکنین مهمه که سر قالب ها را زیاد پر نکنید که جا برای مخلوط کره و هل داشته باشین.

حالا برای روی کیک مقداری از گلوله های هلو آرد را روی قالبها ریخته و اگر گردو هم دوست داشتین همین موقع با این مخلوط روی کیک بریزین. اندازه گردو بستگی به ذائقه خودتون داره . حالا قالبها را در طبقه وسطی فر گذاشته و به مدت ۵۰-۵۵ دقیقه بزارین بپزه. و همینطور که میدونین خیلی مهمه که در فر را اصلا باز نکنید تا کیک کاملا پخته نشده.

بعد از اینکه کیک پخت٫ بذارین کیک کاملا خنک شه و اگر برای بعد از شام و به عنوان دسر سرو میکنین میتونین روی کیک را با پودر قند تزیین کنید و یک قاشق خامه روی هر برش بزارین و سرو کنید.  اگر برای عصرانه سرو میکنین  که بهتره بدون خامه باشه چون کیک اصلا خشک نیست و به تنهایی هم خیلی لذیذه.

نکته های مهم

شاید شما در خیلی از دستورها دیده باشین که گفته شده مواد خشک و مواد تر را یک در میان به مایع کیک اضافه کنید و حتما از مواد خشک شروع کنید. حالا من سعی میکنم که دلیلش را براتون توضیح بدم. اگر شما با اضافه کردن مواد تر یا مایعات شروع کنید٬ مایع کیک دست بهم نخواهد داد و چربی کیک جدا از مایعات برای خودش میمونه. ولی وقتی اضافه کردن مواد را با آرد شروع میکنید٬ چربی با آرد مخلوط میشه  و یک مایع یکدست و نرم بدست میاد.