کپو٬ یک نان کرمانی

kopoo-2.jpg

من این دستور را سه سال پیش که مامان اینجا بود نوشتم٬ ولی حالا فرصتی پیدا کردم که یک کم تصحیح کنم و دوباره چاپ کنم. 

امیدورام که دوست داشته باشید. 

 

مدتی است که میخواستم دستور این نان خوشمزه و پر عطر کرمانی را بنویسم ولی بین شیرینی پختن٬ یاد گرفتن دستورهای قدیمی از مامان٬ و نوشتن دستورها چندان فرصتی برای نوشتن بلاگ نمی مونه. مخصوصا که مامان مثل همه مامانهای دیگه چشمی شیرینی پزی میکنه یک ذره از این٬ یک مشت آرد ٬ آب به اندازیکه خمیر بشه و از این حرفها و من دست به قلم دنبالش راه میافتم که ببینیم از هر موادی چقدر استفاده میکنه...راستش رو بخواهی من دو تا دفتر دارم یکی مختص خاطره های مامان٬ روزهای بچگیش و زندگی در زمان جنگ جهانی دوم در کرمان و اینکه چه غذاهایی میخوردن٬ چه شیرینی هایی میپختن و چه جوری میپختن هست و بعضی از دستورهای قدیمی. دفتر دیگه را اختصاص دادم به دستورهایی که این روزها من و مامان با هم میپزیم ونوشتن تمام نکات و ریزه کاریهایی را که فقط از تجربه و پختن  دوباره و دوباره بدست میاری و نه از روی کپی کردن یک دستور.

یکی از این دستورهایی که توی دفتر دومی میتونین پیدا کنید دستور کپو است. مامان میگه این دستور را از

حاجی-نسا ٬ خانم نسبتا مسنی که موهای سفیدشو با حنا کردن میپوشانده ونانوا خونه بی بی جون بوده٬ یاد گرفته...اون روزها خانواده ها نانوا داشتن و هر خونه ای یک تنور داشته و کپو پختن توی کرمان خیلی مرسوم بوده. یک چیزی که کپو را از بقیه نانها جدا میکنه مخلوط ادویه و سبزیجاتی است که روی کپو میریزن که کرمونی ها بهش میگن تخمی. توی کرمان این مخلوط در تمام ادویه فروشی ها پیدا میشه ٬ یا اینکه خودتون درست کنید:

kopoo-3.jpg

کنجد تفت داده شده ۱ پیمانه

سیاه دانه ۱/۲ پیمانه

شنبلیله خشک شده ۱ ق چ

گل خشت یا گلرنگ ۲ ق چ

:مواد لازم برای کپو

آرد۳ کاپ

  آب گرم۱  کاپ

پودرخمیر مایه ۱ ق چ ٬ پیمانه و نه ق چ معمولی

۱ حبه قند

نمک نصف ق چ

روغن زیتون ۳-۴ قاشق غذاخوری

  شنبلیله ۱ ق چ

 گل خشت ۱ ق چ

طرز تهیه :

ابتدا حبه قند و پودر خمیر مایه در یک کاپ آب گرم حل کنید و بگذارید چند دقیقه ای بماند. آرد و شنبلیله و گل خشت و نمک را در کاسه همزن ریخته وآب گرم با خمیر مایه را به ارد اضافه کنید و با چرخ و پره های مخصوص خمیر کردن٬ یا با دست خمیر کنید. اگر احتیاج بود٬  آب بیشتر هم اضافه کنید. خمیر وقتی آماده است که به دستتون نچسپه یا اینکه به دور کاسه همزن نچسپه. حالا با روغن زیتون اطراف یک کاسه را چرب کنید و خمیر را بهم بیارین و توی کاسه بذارین و روی آنرا با یک حوله آشپزخانه بپوشانید.  بذارین خمیر یک ساعت استراحت کنه و دوبرابر بشه.

داخل یک قالب گرد (میتونین از قالب کیک استفاده کنید٬ باید هر ظرفی که انتخاب میکنید یک کم عمیق باشه‌)  را چرب کرده و خمیر را بصورت گرد در قالب پهن کنید ولی زیادی نازکش نکنید. روی خمیر را از مخلوط تخمی بپاشید ( به اندازه دلخواه) و بگذارید دوباره خمیر به مدت ۱۰ دقیقه استراحت کنه. با یک کارد تیز کپو را به ۶-۸ لوز ببرید.

فر را  با حرارت ۲۱۰ درجه گرم کنید و قالب را در فر گذاشته و به مدت ۳۰-۴۰ دقیقه بپزید وقتی دور کپو طلایی شد کپو پخته است . کپو را بگذارید خنک شود بعد در یک ظرف پلاستیکی گذاشته در یخچال نگهداری کنید. چون کپو مواد شیمیایی نداره٬ بیشتر از ۴-۵ روز نمیمونه و باید تازه مصرف بشه٬ اگر آنقدر مصرف ندارید میتونید یک مقدارش را فریز کنید و هر زمان که خواستید از فریزر در بیارین و نوش جان کنید.

مثل همیشه خوشحال میشم ازتون پیغامی داشته باشم٬ یادتون نره که صفحه منو با دوستاتون در میان بذارین اگر از صفحه خوشتون میاد و از دستورهام استفاده میکنید :)

تا دستوری دیگه روز و روزگارتون خوش

فریبا

kopoo-5.jpg