تارت موز با کرم شیرینی

تارت یکی از شیرینی های مورد علاقه منه و خیلی هم درست کردنش اسونه ولی در عین حال یک نکته هایی کوچکی را باید توجه کرد که تارت خوب از آب در بیاد و خمیرش خیس و مرطوب نشه و اون شکنندگی خودش را حتی بعد از ریختن مایع یا مخلوط میوه حفظ کنه.

هیچ کس از تارتی که خمیرش نرم شده باشه خوشش نمیاد و شما میتونین بهترین تارت ها رو درست کنید اگراین نکات را رعایت کنید 

حتما خمیر را جداگانه و قبل از اضافه کردن کرم یا مایه میوها بپزین

فبل از پخت ، خمیر را با تخم مرغ هم زده و با برس بپوشانید

یا اینکه بعد از پخت،  روی خمیر را با شکلات آب شده بپوشانید

موقع پخت تارت باید این نکات را رعایت کنید:

فر را با حرارات زیاد که میتونه بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ درجه باشه و واقعا بستگی به فرتون داره گرم کنید ( اگر فرتون را خوب نمیشناسید و حراراتش تنظیم نیست٬ یا اینکه فرتون خیلی داغه از حرارت کمتر شروع کنید).

چون دوره های تارت معمولا در طول پخت جمع میشه و کوچک میشه٬ همیشه یعد از اینکه خمیر را در قالب پهن کردید٬ ظرفتون را بذارین توی فریزر به مدت ۱۵ بمونه٬ بعد روی خمیر را با کاغذ بپوشانید و داخل تارت را با لوبیا یا نخود کاملا بپوشانید و داخل فر گذاشته به مدت ۲۰-۳۰ دقیقه بپزید. بعد دمای فر را به ۱۷۵ برشونید و لوبیا ها را با دقت و بدون اینکه تارتون را سر و ته کنید از ظرف برداشته ٬ ۱ تخم مرغ را بزنید و با برس روی خمیر بکشید و به فر برگردونید و دوباره به مدت ۱۵-۲۰ بپزید تا تمام خمیر کاملا پخته بشه.

این تارت خیلی آسونه و مواد خاصی هم لازم نداره پر است از موز و کرم وانیل و روش  پر است از خامه قنادی زده شده. برای درست کردن این خمیر هم از روغن جامد و هم از کره استفاده میکنیم ولی اگر از کره تنها هم استفاده کنید خوشمزه میشه.

خمیر تارت: 

 برای طبخ این تارت فرتون را با حرارت ۱۹۰ درجه گرم کنید

ارد ۲۱۷گرم

شکر ۱۱ گرم

کره  ۱۵۲ گرم٫ کره باید کاملاسرد باشه و تیکه تیکه خرد شده باشه 

نمک یک ذره

اب کاملا سرد ۶۵ گرم

یک تخم مرغ برای روی خمیر در حین پخت

طرز تهیه :

تمام مواد خشک را با کره در داخل همکاه ریخته و بهم بزنید تا کره به اندازه نخودهای کوچک برسه٬ اب را کم کم اضافه کنید تا مواد به هم دست بده. حالا میتونین خمیر را از دستگاه در بیارین و با دست یک کم ورز بدین  و با وردنه به اندازه ۱ سانت باز کنید و با وردنه خمیر را روی قالب بزارین و با دست خمیر دوره ها و کف خمیر را صاف کنید.

قالب را به مدت ۱۵-۲۰ در فریزر بذارین بعد روی خمیر را با کاغذ شیرینی بپوشانید و داخل ظرف لوبیا بریزین  و با حرارات ۱۹۰ درجه ( حتما نکات ذکر شده بالای این دستور را بخوانید) به مدت ۳۰ دقیقه بپزید. قالب را در بیارین و لوبیا ها را از قالب بردارین٬ خمیر رابا زرده تخم مرغ هم زده شده برس بزنید و دوباره به فر برگردونید و به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه بپزید.

کرم شیرینی :

آرد ۲ ق غ

شکر ۱/۲ پیمانه

پودر نشاسته ذرت ۲ و ۱/۲ ق غ

زرده تخم مرغ ۲ عدد

نمک یک ذره

شیر ۲ پیمانه

کره ۶ ق غ

وانیل ۲ ق چ 

طرز تهیه: 

شیر را در یک قابلمه دسته دارو متوسط با حرارت ملایم به جوش بیارین ٬ تا شیر جوش میاد در یک کاسه ضد حرارت یا پیرکس ٬ همه مواد را به جز شیر با هم مخلوط کنید. شیردر حال جوش را با ملایمت و کم کم به مواد دیگه اضافه کنید در حالیکه سریع مواد را با همزن دستی هم میزنید. نکته مهم اینجا اینکه چون شیر داغه و حرارات شیر باعث پخت تخم مرغ میشه٬ اگر سریع هم نخوره تخم مرغها دونه دونه میشه و کرم صاف و خوبی به دستتون نمیاد . البته اگر دونه دونه هم شد٬ می توانید بعد از پخت کرم را از صافی رد کنید . بعد که نصف شیر را به تخم مرغها اضافه کردین٬ تمام مواد را با هم مخلوط کنید ودر قابلمه بریزین و به روی حرارت برگردونین تا مواد غلیظ بشه و به جوش بیاد . بازم نکته مهم اینکه مواد را مرتب هم بزنید تا ته قابلمه نسوزه . وقتی مواد به جوش امد٬ از روی حرارت برداشته و وانیل و کره را اضافه میکنیم و خوب با همزن دستی هم میزنیم.

حالا موزها را حلقه حلقه کرده کف خمیر میچینیم و کرم وانیل را داغ داغ روی موز ها ریخته تا به لبه خمیر برسه و با یک قاشق روی کرم را صاف و یکدست کرده و روی کرم را با سلافون بپوشانید و تارت را در یخچال گذاشته تا کرم کاملا ببندد برای یک یا دو ساعت.  روی کرم را با خامه قنادی زده شده بپوشانید و نوش جان کنید

این تارت باید تازه مصرف بشه و بیشتر از دو تا سه روز نمیشه نگه داشت ولی باور کنید که به اونجا نمیرسه چون خیلی خوشمزه است :)‌

تا دستوری دیگه و هفته دیگه روز و روزگارتون خوش